[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Festival Janáčkovy Hukvaldy

Tiskovka - festival Janáčkovy Hukvaldy - Valašský vojvoda
V neděli 8.7.2007 v 17,00 hod. vystoupí v amfiteátru (obora) na Hukvaldech soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic, v pořadu Na Ukvalskym zamku - s podtitulem "za lidovou písní a tancem Janáčkova kraje".
Vedle sólistů Petry Klementové - Žáčkové, Lukáše Mrkvy, Libora Kubaly, Marka Kahánka, Zdeňka Tofla, cimbalistky Pavly Prašivkové a dalších, spoluúčinkují hosté: Veronika Laníková - zpěv a Jana Vyviálová - harmonika.
Slovem provázejí Markéta Žáčková a Zdeněk Tofel.
V textu zazní úryvky básnické poémy Karla Vůjtka "Báseň pro soprán".
Vystoupení, nebo-li medailón souboru Valašský vojvoda, se koná v rámci XIV.ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Nad festivalem převzala záštitu první dáma České republiky paní Lívia Klausová.

Kontakty:
organizační vedoucí souboru V. vojvoda Věra Tobolová - 739091226
umělecký vedoucí cimbálové muziky Zdeněk Tofel - 604245814

Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Kozlovice, Česká republika
SLPT Valašský vojvoda (www.valasskyvojvoda.cz) z Kozlovic (zakládací listina obce z 8.9.1294) byl založen v květnu roku 1970. Navazuje na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které v minulosti působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník, na severním předhůří Moravských Beskyd. Nejstarší zmínka o živých a bohatých tradicích je však z roku 1895 (letos 111. výročí), kdy kozlovičtí tanečníci vystoupili s Válkovou muzikou z Kunčic pod Ondřejníkem na slavné Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Soubor dnes zpracovává zvyky, tance a písně vycházející z regionu severního Valašska, lašsko-valašského i moravsko-slovenského pomezí. Ve spojení s cimbálovou muzikou nalézají autoři tanečních pásem a hudebních úprav společně s interprety, nové a svěží obrazy s ohledem na nejlepší domácí tradice.
Nedaleko Kozlovic www.kozlovice.cz se rozkládají zříceniny hradu Hukvaldy. V jeho podhradí vznikla počátkem 18. století stejnojmenná osada, v níž se narodil proslulý a geniální hudební skladatel Leoš Janáček (1854-1928). V nedaleké kozlovické hospodě U Harabiša črtal útržky, z nichž vznikly známé Lašské tance, s původním názvem Valašské tance. Leoš Janáček zde zapisoval písně i tance u místních zpěváků a tanečníků. Mnohé z těchto písní a tanců soubor předvádí na současných vystoupeních. Leoš Janáček měl také značný podíl na úspěšném vystoupení kozlovických tanečníků a Válkovy cimbálové muziky z Kunčic pod Ondřejníkem na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895, která byla důležitým historickým mezníkem v kulturních dějinách naší země. Dalšími sběrateli, kteří zapisovali písně v našem regionu byli František Sušil, František Bartoš, Antonín Pustka, Leopold Vícha, Arnošt Kubeša, Rudolf Janda, Vincenc Socha... Jejich odkaz je bohatou studnicí pro repertoár souboru. Soubor Valašský vojvoda vystupuje v krojích rekonstruovaných na základě studia dobových materiálů z 2.poloviny19.století.
Valašský vojvoda spolupracuje s Českou televizí, kde natočil pořady Zpívánky, Voničku z domova...Členové souboru se také podíleli na natáčení celovečerních filmů Tajemství hradu v Karpatech a Lev s bílou hřívou. Výrazně jsme se podíleli na realizaci dokumentárních filmů Hukvaldské studánky - Leoš Janáček a lidová píseň a Vítězslav Novák a lidová píseň a také při natáčení pohádky z našeho regionu Dřevěná Marika. Soubor velice úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava, kde byly natočeny všechny snímky na CD Písně a tance z lašsko-valašského pomezí, Koleda je ve Vánoce, Slunečko vychodi, Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska a Sedm divů Slezska.
Valašský vojvoda zaujal posluchače a diváky v mnoha zemích Evropy: Německo, Bulharsko, Jugoslávie, Holandsko, Řecko, Polsko, Turecko, Francie, Španělsko, Maďarsko, Vatikán, Ukrajina, Slovensko a Japonsko.
Soubor vystupuje na folklorních festivalech a koncertech v ČR. K nejvýznamnějším patřil slavnostní koncert v Praze na Žofíně (1995) - v rámci oslav 100.výročí Národopisné výstavy českoslovanské. Dále pořad Ó radost má, byl součástí cyklu českého a moravského folklóru v rámci známého mezinárodního festivalu Pražské jaro 1997. Galakoncerty v Praze a Chrudimi v rámci projektu Praha-evropské město kultury roku 2000, MFF Strážnice, MF Plzeň, MF Souznění (www.souzneni-festival.cz) v Ostravě, MF Frýdek - Místek, Rožnovské slavnosti, Slezské dny v Dolní Lomné, MF Strakonice, MF Karlovy Vary (2.-4.9.05), F Scéna Brno (7.-9.7.05), Slezské dny v Dolní Lomné, Rožnovské slavnosti, Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce, MF Setkání muzik Valašského království ve Frenštátě pod Radhoštěm, atd...
Soubor Valašský vojvoda získal za své koncertní pořady a vystoupení významná ocenění, jmenujme alespoň některá z nich:
* 1992 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané (CIOFF)
- stříbrná valaška za pásmo "Jaro v Beskydech", druhé místo v soutěži mužského skoku
odzemek, cena novinářů a publicistů, cena cim. muzice za hudební a pěvecký projev,
1. cena na MFF v Brzesku, natáčení pro rozhlas a televizi Warszawa a Krakow
* 1995 - Zlatý Karagöz, Turecko - Bursa, všeobecné uznání diváků i odborné poroty
* 1996 - TKB, Polsko - Žiwiec, Wisla...
- cena za vysoké etnografické a umělecké hodnoty předvedeného programu
* 2001 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané
- bronzová valaška za pásmo "Vojna a svatební veselí", natáčení pro TV a rozhlas
Warszawa, Katovice a Krakov
* 2002 - Koljada, Ukrajina, Rivne - 9. mezinár. fest. vánočních zvyků slovanských národů
- cena odborné kritiky, laureát festivalu (CIOFF).
* 2002 - Mezinárodní festival Gannat, Francie (CIOFF)
* 2004 - 59. MFF Strážnice, ČR (CIOFF)
- udělen titul laureát festivalu ve Strážnici sólistce Petře Žáčkové a dívčí pěvecké skupině za výjimečný vokální projev.
Účast na dalších významných akcích:
* 2005 - SOUZNĚNÍ - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (CIOFF)
* 2005 - Samostatné umělecké turné (7.6.-22.6.), EXPO 2005 - Nagoia (23.6.-25.6.)
* 2005 - Galakoncert k 35. výročí založení souboru V. vojvoda (22.10. Kozlovice)
* 2006 - KOLJADA - MF slovanských národů Ukrajina, Rivne (13.-17.1.)
* 2006 - KYPR - MF za účasti 6ti souborů. Pissouri... 20.-27.7.2006.
* 2006 - PRAHA - Kinského letohrádek - Vánoce. 9.12.2006 (15.00 a 18.00 hod.)
* 2006 - OSTRAVA - Český rozhlas "LIVE" 20.12. - Zpěvem k srdci - Koleda je ve Vánoce. Slovo: Jan Rokyta a Marie Prudká. Zvukový záznam na pracovním CD.
Velký ohlas má tradiční Valašský bál, kde vedle bohatého programu a skvělé zábavy si přijdou na své i milovníci domácí kuchyně. Ten příští proběhne 19.1.2008 v sálu OÚ Kozlovice, hostem bude CM Kašava ze Zlína a taneční pár - manžele Peroutkovi.
Dalších 14 koncertů, včetně workshopů, proběhlo od 7.6. do 22.6. v Itami, Tokiu, Hamamatsu, Kawasaki, Fujisawě, Nagaoce...a dalších velkých centrech.
Letos (červenec, srpen) se chystá Valašský vojvoda na festivaly na Slovensko a do Polska.

29.06.2007 Zdeněk Tofel (+420/604245814)

*

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 30.06.2007 v 05:35 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm