[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Vycpálkovci třikrát jinak

Vánoční koncerty souboru
Poslední dva měsíce roku jsou dobou setkávání "Vycpálkovců" s jejich Pražany, snimiž si nejen rozumějí, ale mají se i rádi. Na konci roku 2004 nás "Muzika Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka" zavedla do oblíbeného Břevnovského kláštera s "Jubilantskou kytičkou lidových písní" či do adventní Foersterovy síně na faře kostela sv. Vojtěcha, ale nově i do Betlémské kaple, kde byla hostem vánočního koncertu chlapeckého sboru "Pueri gaudentes". Tři rozdílné role a všechny zvládnuté výborně, vždy s radostí z hraní a zpívání, která se v průběhu vystoupení postupně přenáší na celý sál, jenž se v závěru večera změnil v jednu velkou ódu na radost z muziky i ze samotného faktu setkání.
"Jubilantská kytička lidových písní" (6.listopadu 2004) přinesla pro znalce souboru několik překvapení. Cudné sestry Vycpálkovy překonaly ostych, zazpívaly a potěšily publikum svou zamilovanou písničkou "Po Starých zámeckých schodech..." loňského jubilanta Karla Hašlera. Věrka Rádyová se představila také v roli tanečnice, aby spolu s dudákem muziky (Jaroslavem Helebrantem) okouzlila tancem "helebrantem", který se jen nedopatřením zatím nedostal do pokladnice českých lidových tanců.
Předvánoční setkání začala dvěma koncerty v komorním poetickém prostředí Foersterovy síně. Byť všechny dojemné i rozverné zazněvší koledy nepatří mezi ony obecně známé, linoucí se v době adventu snad odevšad, vycpálkovské obecenstvo si mnohé z nich prozpěvovalo spolu. Chatrné paměti pomohla nejen nápověda v tištěném programu, ale i charismatický předzpěvák Vláďa Moravec (chodská koleda "Na pjekným kopečku..."). Adventní koncert je jednou z mála příležitostí, při níž nejsem odsouzena do role pasivního příjemce, kde se nemusím stydět za svůj neumělý hlas, s nímž se ráda připojím do sboru posluchačů třeba při všemi oblíbeném koledování, které ani v roce 2004 nemohlo chybět.
Jakýmsi předznamenáním či pozváním do Betlémské kaple bylo "Benedictus" z "Vianoční omše" Edmunda Paschy. Skladby ryze vánoční, netradiční svým spojením latinských liturgických a lidových prvků.
V Betlémské kapli (19. 12. 2004) vystupovala "Muzika J. Vycpálka" jako host známého rozsáhlého chlapeckého sboru "Pueri gaudentes". Nelze než ocenit sehranost dvou svébytných celků, kdy prostor byl věnován nejen jejich společnému vystoupení, ale i blokům samostatným. Zazněly tak skladby počínaje "Jistebnickým kancionálem" až po dílo žijícího skladatele, ku prospěchu věci převažovaly ty méně známé. Vrcholem večera byla již zmíněná Paschova mše uvedená Linkovou "Pastorelou". Závěr vystoupení byl promyšleně a procítěně naaranžován. V průběhu "Tiché noci", jímavě hrané Pavlem Jurkovičem na varhany a Martinem Terrayem na housle, za monumentálního zpěvu sboru zhasínala postupně světla v sále, až svítil jen vánoční stromek a několik svíček v rukou chlapců -tajemná tichá vánoční noc přicházela. Vánoční hymnou "Narodil se Kristus pán..." pak Vánoce vítala již celá zpívající Betlémská kaple.

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 02.04.2005 v 13:03 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm